آموزش انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی

انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی

سیستم های تخلیه توالت فرنگی را میتوانیم در چهار دسته زیر تقسیم بندی کنیم .

  1. سیستم تخلیه آبشاری یا ریزشی
  2. سیستم تخلیه گردابی
  3. سیستم تخلیه واترجت
  4. سیستم تخلیه توربوجت

در ادامه به مختصر نحوه عملکرد هر سیستم را بررسی مینماییم.

 

 

Wash down Flushing System در روش اول یا همان سیستم تخلیه آبشاری (ریزشی) اساس کار فشار بالای آب میباشد. نحوه کار بدین شکل است که آب با فشار از مخزن به سمت لبه های فرنگی منتقل می شود و از آن جا به صورت آبشاری از بالا به پایین می ریزد. این سیستم شستشو بطور معمول در توالت فرنگی های دو تکه وجود دارد و در نظر داشته باشید که این روش مصرف آب بالایی را دارا می باشد و صدای ایجاد شده توسط سیستم تخلیه بسیار زیاد است. از مزایای این روش نیز میتوانیم به این مورد اشاره کنیم که مشکل گرفتکی ناشی از تخلیه موادی مانند دستمال کاغذی وجود ندارد.

 

Vortex Flushing System روش دوم که به اسم سیستم تخلیه گردابی میباشد. در این سیستم تخلیه آب از داخل مخزن توالت فرنگی به درون بدنه نشیمنگاه هدایت و از آنجا وارد کاسه فرنگی می شود و با عمل چرخش که به صورت گردابی می باشد عمل تخلیه انجام می شود. از معایب این روش اینست که حجم آب مصرفی و زمان تخلیه در سیستم گردابی از سیستم ریزشی بیشتر می باشد اما این مورد رو هم در نظر بگیریم که میزان صدا ایجاد شده در هنگام تخلیه از سیستم ریزشی بسیار کمتر است. در این روش به دلیل کوچک بودن مخزن خروجی آب، امکان گرفتی بسیار بالا می‌باشد.

 

Water Jet Flushing System روش سوم سیستم تخلیه واترجت میباشد که عملکرد این مدل از سیستم تخلیه توالت فرنگی همانند سیستم گردابی است ولی با کمی تفاوت. در سیستم تخلیه واتر جت ۶۵% از آب به صورت گردابی و چرخشی وارد توالت می‌شود و ۳۵% به صورت شوتینگ. تلفیق قدرت چرخشی و شوتینگ آب باعث شده است که قدرت تخلیه بالایی داشته باشد و به یکی از پر استفاده‌ترین انواع توالت‌های فرنگی در ایران تبدیل شود.از مزایای این روش میتوانیم به عملکرد تخلیه بهتر نسبت به دو مدل قبلی اشاره کنیم و در ادامه صدا و مصرف آب کمتر نسبت به مدل آبشاری اما از معایب این روش امکان گرفتی بسیار بالا و در صورت قرار نگرفتن در سطح تراز ، اختلال در عملکرد آن میباشد.

 

Turbo Jet Flushing System روش آخر به اسم توربوجت میباشد که از جدیدترین روش های تخلیه است. این سیستم تخلیه نیز همانند سیستم تخلیه واترجت از مکانیزم شوتینگ یا پرتاب بهره می گیرد. تفاوت سیستم تخلیه توربوجت با سیستم تخلیه واترجت در مکانیزم شستشوی کاسه توالت فرنگی می باشد. همانطور که گفتیم در سیستم واترجت شستشوی کاسه توالت فرنگی همانند سیستم ریزشی انجام می شود ولی در سیستم توربوجت علاوه بر سیستم شوتینگی که در کف توالت فرنگی تعبیه شده است در بالای کاسه نیز دو سیستم شوتینگ دیگر قرار داده شده است که باعث می شود عمل تخلیه در مدت زمان کمتر و با مصرف آب کمتر در مقایسه با دیگر مدل ها صورت پذیرد.