آموزش انواع شیر ظرفشویی

 

در اینجا قصد داریم با طرق مختلف انتخاب و کاربرد شیرآلات آشپزخانه آشنا شویم. شیرآلات اساسا در تامین آب سرد و گرم برای شستشوی ظروف، میوه و سبزیجات کاربرد دارد.  اما فراتر از اون تاثیر مهمیه که در طراحی آشپزخونه ما خواهد داشت.

طرق مختلف نصب شیرآلات آشپزخانه

شیرهای متصل به سینک

طرح های مختلف شیر ظرفشویی و سینک وجود داره اما همیشه با هم سازگار نیستن. اگر میخواین برای یک سینک شیر ظرفشویی انتخاب کنید به این مورد توجه کنید که چند تا حفره برای نصب داره. شیرهای جدید در انواع یک ، دو ، سه و چهار حفره ای ارائه میشن.
وقتی هدف شما اینه که یک شیر قدیمی را با شیر جدیدی جایگزین کنید که به حفره های کمتری نیاز داره دنبال شیری بگردید که یک صفحه محافظ ( یک صفحه پوششی در پایه شیر) برای پوشاندن حفره های اضافی باشه. این یک ترفند برای بسیاری از سینک های استاندارده. 

این یک آیتم خوبه برای اینکه سینک آشپزخونتون رو سریع بروز کنید و هر وقت بخواین بتونین به حالت اولیه برگردونین اما باید این مورد رو هم در نظر بگیرین که آپشن های ظرفشوییتون محدود میشه.

شیر متصل به ظرفشویی

شیر متصل به ظرفشویی

شیر ظرفشویی روکابینتی

در این مدل شیر بصورت مستقیم در بالای کانتر نصب میشه نه سینک. اگر شما یه سینک زیرکابینتی نصب می کنید این انتخابو دارید که شیر ظرفشویی در بالای کانتر نصب بشه. زمانی که دارید یک چنین شیری نصب می کنید به این نکته توجه کنید که بیشتر از عرض یک انگشت زیر شیر فاصله بزارید برای پاک کردن.شیر ظرفشویی روکابینتی ظاهر بدون درز و شکاف ایجاد میکنه که خصوصا برای آشپزخونه های امروزی خیلی مناسبه (اما این نوع شیرآلات در طرح های مختلف ارائه میشن)در عین حال فضای بالای کانترو اشغال میکنن. همچنین ممکنه تجمعی از آب، گرد و خاک و دوده بین شیر آب و دیوار داشته باشید.

شیر ظرفشویی رو کابینتی

شیر ظرفشویی رو کابینتی

شیر ظرفشویی دیواری

مواظب باشید که شیری که به دیوار نصب می کنید با سینک شما هماهنگ باشه. مسافتی که نازل آبو پرتاب میکنه در تعیین سازگاری شیر با سینک اهمیت داره. در مورد سینک های دولگنه این موضوع اهمیت بیشتری پیدا میکنه. در این مورد پاک کردن روی کانتر راحته.اما در آب و هوای سردتر نیاز به مراقبت بیشتری داره (درصورتی که برای نصب روی دیوار خارجی طراحی شده باشه) تا در برابر یخ زدن آب ایزوله بشه. همچنین لوله کش باید فاصله و محل نصبو دقیقا اندازه بگیره. اگر تیرچه دیوار سر راه باشه باید جای شیر به نحوی جابجا بشه که نیاز شما رو برطرف کنه.

شیر ظرفشویی دیواری

شیر ظرفشویی دیواری

 

انواع دسته شیر آب

 

شیر تک اهرمی

شیر تک اهرمی

شیر دو اهرمی

شیر دو اهرمی

شیر هوشمند

شیر هوشمند

 

شیرآلات تک اهرمی

 یک شیر تک اهرمی به صورت جهت دار میچرخه و معمولا این قابلیتو بوجود میاره که با حرکت اهرم به بالا و پایین جریان آب و حرارت با حرکت جانبی اهرم تنظیم بشه. علاوه بر اینکه تنها به یک حفره در بالای کانتر خود نیاز دارید، برای زمانی که فقط یک دست شما آزاده بسیار مناسبه. این نوع شیرها اغلب از طرح قوس دار برخوردارند که برای شستن قابلمه و ظروف بزرگ در سینک سازگارند.و در عین حال دقت تنظیم حرارتش کمتر از شیرهای دو اهرمیست.

شیرآلات دو اهرمی
این نوع شیرها معمولا به حداقل سه تا حفره برای نصب احتیاج دارن. طیف گسترده ای از گزینه ها برای دسته این نوع شیرها قدرت انتخاب مشتری را بالا برده.در شیرهای دو اهرمی ، برای آب سرد و گرم اهرم جداگانه اختصاص داده شده که تنظیم محسوس تری برای حرارت آب مهیا میکنه که به خوبی تنظیم شدت آب در این نوع شیرهاست. همچنین، اگر یکی از اهرمها نشتی پیدا کنه میتونید فلکه اون اهرمو ببندید و همچنان از شیرآب استفاده کنید تا اهرمی که نشتی داره تعمیر بشه. این نوع شیرها به علت اینکه تعویض مستقل شیر و اهرم از لوله کشی را فراهم میکنه برای تغییر آسان دکوراسیون ساخته شده.اما این نوع شیرها برای زمانی که دستهای شما پره یا کثیفه و میخواین دو تا اهرم مجزا تنظیم کنید اصلا سازگار نیست.

 

شیر آب دست آزاد (هندزفری)
این آپشن بزرگ هندزفری با یک سنسور فعال میشه. به اهرمی که در کنارش تعبیه شده توجه کنید: این امکان به شما میده که بتونید میزان حرارت و شدت آب تنظیم کنید.این مدل شیرها با یک سنسور عمل میکنن که تماس کوچیکیو دریافت میکنن (بعضی هاشونم با حرکت فعال میشن) که فلکه آب را باز میکنن. این نوع شیرها برای کسانی که درد مفاصل دارن و کودکان خیلی مناسبه. این نوع شیرهای آب این ویژگیو دارند که به طور اتوماتیک آب را قطع میکنن و در مصرف آب صرفه جویی میشه. به علاوه اینکه شما هیچوقت نگران این موضوع نیستید که آب از سینکتون لبریز بشه. و در ضمن هیچ راهی برای تنظیم درجه حرارت و یا جریان آب از طریق حالت لمسی وجود نداره. که باید از طریق دستی انجام بشه و بعضی افراد این موردو دوست ندارن. همچنین، این نوع شیرها به تعویض مرتب باطری نیاز دارن تا سنسور کار کنه.