آموزش انواع شیرآلات

شیرها وسایلی هستند که از آنها جهت برداشت آب ، قطع و وصل مسیر ، تنظیم دپی ، کنترل فشار و دما و کنترل سطح آب استفاده میشوند.

بطور کلی شیرهای مورد استفاده در لوله کشی ساختمان و تاسیسات به سه دسته ایمنی ، مصرف و مسیر تقسیم بندی میشوند.

شیر های ایمنی

شیر های ایمنی

شیرالات مصرفی

شیرالات مصرفی

شیرهای مسیر

شیرهای مسیر

شیرهای مصرف یا برداشت همان شیرآلات بهداشتی معمول و مورد استفاده جهت شستشو و نظافت در تاسیسات بهداشتی منازل و دیگر اماکن در طرح ها و مدل های مختلف میباشند . که به چهار زیرمجموعه فشاری ، ساده ، پیسوار و مخلوط تقسیم بندی میشوند.


  • شیرهای فشاری با قراردادن نوعی فنر مدت زمان مشخصی را جهت اتصال جریان آب برای کاربر فراهم میکند. که اینکار باعث کاهش مصرف در استفاده های عمومی میشود. عمل شستشو با این شیر به سرعت انجام میشود و در مقایسه با مخازن فشاری از فضا و حجم آب کمتری استفاده میکند.
  • شیرهای ساده ( تکی) برای تعیین شدت و قطع و وصل جریان آب بکار میرود . این شیرها دارای یک ورودی میباشند و برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع شیرها در انواع برنجی و کرمی ساخته شده و برای استفاده از آب سرد یا آب گرم مورد استفاده قرار می گیرند. در دو نوع تکی تو کاسه و تکی دیواری و شیر سر شلنگی در بازار رایج هستند .
  • شیر پیسوار معمولا” برای ارتباط دادن شبکه ی لوله کشی به شیرهای توکاسه یا مخزن فشاری استفاده میشود و توسط آن میتوان جریان آب را در مواقع لازم قطع و وصل نمود. قطر سمت خروجی شیر پیسوار ۱۰ میلی متر یا ۱۵ میلی متر است.
  • شیرهای مخلوط به سرویس هایی که دارای لوله های آب سرد و آب گرم میباشند متصل میشوند . طرز کار این نوع شیر تقریبا مشابه شیرهای ساده است با این تفاوت که آب سرد و گرم پس از عبور از سوپاپ مربوط به خود در محفظه ی شیر با یکدیگر مخلوط شده و از علم شیر خارج میشود. این نوع شیر در سه نوع شیر مخلوط توالت ، شیر مخلوط ظرفشویی یا دستشویی و شیر مخلوط دوش ساخته میشود.

 

شیر فشاری

شیر فشاری

شیر ساده تکی

شیر ساده تکی

شیر پیسوار

شیر پیسوار

شیر مخلوط

شیر مخلوط

شیر های مسیر برای قطع و وصل جریان آب تنظیم ، دبی و فشار استفاده میشوند و عموما” در مسیر جریان آن نصب میشوند . این مدل شیر در چهار نوع شیر فلکه کشویی ، شیر فلکه واشری ، شیر یک طرفه و شیر فشار شکن موجود است .


  • شیر فلکه کشویی برای قطع و وصل جریان سیال در مسیر استفاده میشود. این شیرها باید در حالت کاملا” باز یا کاملا” بسته مورد استفاده قرار گیرند. مورد استفاده ی این نوع شیرفلکه ها بیشتر در لوله ی اصلی آب ساختمان ، مخازن آب گرم و … میباشد.
  • شیر فلکه واشری میتواند جریان سیال را در مسیر قطع و وصل نماید و به دلیل نوع ساختمان داخلی آن ، برای تنظیم دپی آب مورد استفاده قرار میگیرد.
  • شیر یکطرفه از برگشت جریان سیال در لوله جلوگیری میکند و معمولا بر روی بدنه شیر یک طرفه جهت عبور آب با علامت فلش مشخص شده است.
  • شیر فشار شکن نیز برای تنظیم فشار آب شبکه در نقاطی که فشار آب بیش از حد لازم باشد استفاده میشود. در بعضی موارد برای کاهش فشار شبکه مصرف داخل ساختمان آنرا بعد از کنتور نصب میکنند تا فشار آب شهر با فشار شبکه داخلی ساختمان تنظیم شود.

 

 
شیر فلکه کشویی

شیر فلکه کشویی

 
شیر فلکه واشری

شیر فلکه واشری

 
شیر یکطرفه

شیر یکطرفه

 
شیر فشار شکن

شیر فشار شکن

شیرهای ایمنی بمنظور ایجاد ایمنی و کنترل کارکرد دستگاهها در تاسیسات لوله کشی آب رسانی و گرمایی ساختمان کاربرد دارند. شیر های ایمنی در دو نوع شیر اطمینان و شیر کنترل سطح ارائه شده است.

 

  • شیر اطمینان معمولا ” بر روی مخازن آب گرم دیگ های بخار ، مبدل های حرارتی ، مخازن تحت فشار و … نصب میشوند. هرگاه فشار سیال یا دمای آن از حد بالاتر رود سوپاپ شیر اطمینان بالا رفته و مسیر شیر را باز میکند در نتیجه مقداری بخار یا آب از شیر خارج میشود. انتخاب شیرهای اطمینان فشاری معمولا بر اساس مقدار فشار مخازن تحت فشار انتخاب میشود.
  • شیر کنترل سطح برای تنظیم سطح مایع در مخازن استفاده میشود. از موارد استفاده این شیر ، استفاده از آن در کولرهای آبی ، مخزن فشاری توالت و سیستم های حرارت مرکزی و … میباشد.
شیر اطمینان

شیر اطمینان

شیر کنترل سطح

شیر کنترل سطح