یکی از فضاهای ضروری و اصلی در هر خانه ای سرویس بهداشتی خانه است . مشخصا انتخاب تجهیزات و لوازم ضروری سرویس بهداشتی هم از اهمیت بالایی برخوردار است . یکی از وسایل ضروری برای سرویس بهداشتی و حمام روشویی است .روشویی‌ها در بازار انواع متنوعی دارند . اما موضوع ما دانستن نکات کاربردی برای انتخاب بهینه و درست روشویی مناسب با فضای سرویس بهداشتی خانه است . در این مقاله به بررسی نکاتی در خصوص انتخاب روشویی مناسب می پردازیم .شاید همه ما با شنیدن نام روشویی یاد روشویی‌های زمینی و ایستاده بیافتیم که از سالهای زیادی در دکوراسیون خانه ها کاربرد داشته اند و البته هنوز هم در بعضی از خانه ها از این کاسه روشویی استفاده میشود .

اما از لحاظ تقسیم بندی امروزی ، روشویی ها به دو نوع کابینت دار و بدون کابینت تقسیم میشوند که نوع بدون کابینت در اصل همان روشویی های ایستاده ای هستند که در بالا در موردشان صحبت کردیم . جنس این روشویی های ایستاده معمولا چینی میباشد و در اندازه و سایزهای متنوعی از جمله پایه دار ، نیم پایه و … در بازار وجود دارد ، اما در تولید روشوئی های کابینت دار از ورق های PVC برای کابینت زیر سنگ استفاده شده است . این ورقها در برابر آب مقاوم بوده و پوشش آنها رنگ کوره ای میباشد .

اولین چیزی که برای انتخاب روشویی مناسب ضروری است، فضای سرویس بهداشتی است. آیا آن را برای اتاق مستر می خواهید؟ یا برای دستشویی اصلی خانه؟ یا برای حمام؟ اینکه چه کسانی از آن استفاده می کنند و ابعاد فضای سرویس بهداشتی چقدر است از اهمیت زیادی برخوردار است.در اکثر سرویس های بهداشتی نحوه باز و بسته شدن در ، امکان استفاده از سنگ روشویی بزرگ را از ما سلب میکند. در فضاهای کوچک سرویس بهداشتی بطور کلی باید از سنگ هایی استفاده نمود که کاسه روشویی بیشترین فضای ممکن را در سنگ روشویی اشغال کرده باشد.همچنین در فضاهای کوچک استفاده از سنگهایی با نمای بیرونی گرد بیشتر توصیه میشود.

روشویی های چینی تماما از خاک چینی ساخته میشوند و استفاده از آنها در قدیم بسیار مرسوم بوده است . این نوع روشویی ها به دو مدل نیم پایه و پایه دار تقسیم میشوند . مدل نیم پایه به دلیل اتکا بر روی زمین استحکام بالاتری دارد هرچند روشویی های نیم پایه از آنجا که سازه بطور کامل روی دیوار نصب میشود تاسیسات آب و فاضلاب را بخوبی می پوشاند، امکان شستشو فضای زیر روشویی فراهم و فضا نیز بزرگتر جلوه میکند . چنانچه لوله کشی روکار دارید استفاده از روشویی نیم پایه توصیه نمیگردد. بجای آن میتوانید از روشویی های پایه دار استفاده کنید این کار امکان پوشش تاسیسات را با توجه به فاصله میان پایه و دیوار را فراهم میکند.

همانطور که ذکر شد ، نوع دیگری از روشویی‌ها ، روشویی کابینتی یا یونیت دار است که طراحی و تولید می شوند . این مدل با توجه به کاربردی بودن آن ، بیشتر مورد توجه و استقبال خریداران قرار گرفته است .طراحان این روشویی‌ها  ، برای فضای زیر سینک ، کابینت طراحی کرده اند . که میتواند برای قرار دادن لوازم و انواع مواد شوینده و بهداشتی استفاده گردد.روشویی‌های کابینتی در دو مدل دیواری و پایه دار تولید می شوند.اگر در سرویس بهداشتی فضای کافی وجود دارد ، بهتر است از نوع پایه دار استفاده شود . زیرا ، به سبب آنکه این نوع روشویی روی زمین قرار می گیرد ، قادر به تحمل وزن بیشتری است. در نتیجه برای انتخاب جنس سینک و صفحه ی یونیت محدودیت خاصی وجود ندارد .در صورتی که فضای مناسب در سرویس بهداشتی کافی نباشد ، می توان از روشویی با کابینت دیواری استفاده کرد.

 

روشویی معمولا ، از چینی نشکن ساخته می شود . ولی سینک هایی از جنس سرامیک ، شیشه ، چوب و فلز نیز موجود می باشند . چند مورد از خصوصیات سینک مرغوب عبارتند از : شفافیت لعاب و عدم وجود خط و خش ، سطحی بدون موج و ناهمواری ، عدم وجود ترک های مویی که حتی به راحتی دیده نمی شوند ، مقاومت در برابر مواد شوینده و اسیدی .

 

در بازار انواع روشویی در ابعاد و اندازه های متفاوت موجود می باشد . اصولا اندازه ی‌روشویی باید متناسب با فضای سرویس بهداشتی باشد . با این حال ارتفاع استاندارد‌روشویی ۸۰ سانتی متر است . که می تواند بر حسب نیاز و اندازه ی قد مصرف کننده ها در نظر گرفته شود . عرض یا عمق یک روشویی استاندارد ۴۰ تا ۵۵ سانتی متر  و طول مناسب آن ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر است .البته چنانچه فضای سرویس امکان نصب روشویی بزرگتر را بدهد.